Part #: SS-63TS16MM
Specifications
Safe Product Selection
不锈钢 3 件式 60 系列球阀,加强型 PTFE 阀座,16 mm 世伟洛克卡套管接头
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Log in or Register to view price
Catalogs
2 通直通型
Features: 1/8 to 2 in. and 6 to 25 mm sizes; Stainless steel, carbon steel, brass, and special alloy materials; On-off (2-way) and switching (3-way) valves; Compensating seat design; Live-loaded, two-piece stem packing
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
| Attribute | Value |
|---|---|
| 球/阀杆材料 | 不锈钢 |
| 阀体材料 | 316 不锈钢 |
| 清洁工艺 | 标准清洁和包装 (SC-10) |
| 接头 1 尺寸 | 16 mm |
| 接头 1 类型 | 世伟洛克® 卡套管接头 |
| 接头 2 尺寸 | 16 mm |
| 法兰密封材料 | 碳氟 FKM |
| 手柄颜色 | 黑色 |
| 手柄类型 | 杆形 |
| 低排放认证 | 是 |
| 室温压力额定值 | 2200 PSIG @ 100 °F /151 BAR @ 37 °C |