Part #: SS-43GS12MM
Specifications
Safe Product Selection
Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Features: On-off, switching, and crossover flow paths; Working pressures up to 3000 psig (206 bar); Temperatures from –65 to 300°F (–53 to 148°C); Environmental and heated-process applications; 1/16 to 3/4 in. and 3 to 12 mm end connections
MPC Series: ANSI/ISA 76.00.02-compliant design, 38.2 mm (1.5 in. platform); easy to configure, assemble, and maintain; valves, filters, flowmeters, regulators, and pressure gauges, as well as adapters for additiional surface-mount components
Features: Locking Bracket Kit.
40 series ball valve (standard) packing adjustment instructions, multilingual
Specifications
SS-43GS12MM — Stainless Steel 1-Piece 40G Series Ball Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 12 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 12 mm |