Part #: SS-63TS16MM
Specifications
Safe Product Selection
Шаровой кран с 3-компонентным корпусом серии 60 из нерж. стали, седла из армированного фторопласта (PTFE), трубный обжимной фитинг Swagelok 16 мм
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
Features: 1/8 to 2 in. and 6 to 25 mm sizes; Stainless steel, carbon steel, brass, and special alloy materials; On-off (2-way) and switching (3-way) valves; Compensating seat design; Live-loaded, two-piece stem packing
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
S60P steam series ball valve maintenance instructions
Electric Actuator Installation
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-63TS16MM — Шаровой кран с 3-компонентным корпусом серии 60 из нерж. стали, седла из армированного фторопласта (PTFE), трубный обжимной фитинг Swagelok 16 мм
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Нержавеющая сталь |
| Body Material | Нержавеющая сталь 316 |
| Cleaning Process | Стандартная инструкция по очистке и упаковке (SC-10) |
| Connection 1 Size | 16 мм |
| Connection 1 Type | Трубный обжимной фитинг Swagelok® |
| Connection 2 Size | 16 мм |
| Connection 2 Type | Трубный обжимной фитинг Swagelok® |
| Fastener Material | Нержавеющая сталь 316 |
| Flange Seal Material | фторуглерод FKM |
| Flow Pattern | 2-ходовые, отсечные, прямые |
| Handle Color | Черный |
| Handle Style | Рычажные |
| Low Emissions Certified | Да |
| Room Temperature Pressure Rating | 2200 фунтов на кв. дюйм, ман. при 100 °F / 151 бар при 37 °C |