Part #: SS-1RS10MM
Specifications
Attribute Value
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 10 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 10 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 0.73
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Phenolic Knob
Low Emissions Certified Yes
Maximum Temperature, °F (°C) 600 (315)
Max Temperature Pressure Rating 600°F @ 3130 PSIG /315°C @ 215 BAR
Minimum Temperature, °F (°C) -65 (-53)
Orifice 0.250 in
Room Temperature Pressure Rating 5000 PSIG @ 100°F /344 BAR @ 37°C
Stem Tip Material 316 Stainless Steel
Stem Type Regulating
Straight Pattern, Regulating Stem
联系人
安全的产品选择:
Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 0.73 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Part #: SS-1RS10MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Specifications
SS-1RS10MM — Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 0.73 Cv, 10 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Attribute Value
Connection 1 Size 10 mm
Connection 2 Size 10 mm
CV Maximum 0.73
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Phenolic Knob
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.250 in