Part #: SS-18RS12MM
Specifications
Attribute Value
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 12 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 12 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 1.8
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Low Emissions Certified Yes
Maximum Temperature, °F (°C) 600 (315)
Max Temperature Pressure Rating 600°F @ 3130 PSIG /315°C @ 215 BAR
Minimum Temperature, °F (°C) -65 (-53)
Orifice 0.375 in
Room Temperature Pressure Rating 5000 PSIG @ 100°F /344 BAR @ 37°C
Stem Tip Material 316 Stainless Steel
Stem Type Regulating
Straight Pattern, Regulating Stem
Contact
Safe Product Selection
Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Part #: SS-18RS12MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Specifications
SS-18RS12MM — Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 12 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Attribute Value
Connection 1 Size 12 mm
Connection 2 Size 12 mm
CV Maximum 1.8
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.375 in