Part #: SS-18RS18MM
Specifications
Attribute Value
Body Material 316 Stainless Steel
Cleaning Process Standard Cleaning and Packaging (SC-10)
Connection 1 Size 18 mm
Connection 1 Type Swagelok® Tube Fitting
Connection 2 Size 18 mm
Connection 2 Type Swagelok® Tube Fitting
CV Maximum 1.8
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Low Emissions Certified Yes
Maximum Temperature, °F (°C) 600 (315)
Max Temperature Pressure Rating 600°F @ 3130 PSIG /315°C @ 215 BAR
Minimum Temperature, °F (°C) -65 (-53)
Orifice 0.375 in
Room Temperature Pressure Rating 5000 PSIG @ 100°F /344 BAR @ 37°C
Stem Tip Material 316 Stainless Steel
Stem Type Regulating
Straight Pattern, Regulating Stem
Contacto
Selección fiable de un producto:
ステンレス鋼製 ボンネット一体型ニードル・バルブ、18 mmサイズ Swagelokチューブ継手、流量調節型ステム
Part #: SS-18RS18MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Specifications
SS-18RS18MM — ステンレス鋼製 ボンネット一体型ニードル・バルブ、18 mmサイズ Swagelokチューブ継手、流量調節型ステム
Attribute Value
Connection 1 Size 18 mm
Connection 2 Size 18 mm
CV Maximum 1.8
Flow Pattern Straight (2-way)
Handle Style Aluminum Bar
Low Emissions Certified Yes
Orifice 0.375 in