Part #: SS-4CP5-10
Specifications
Attribute Value
Body Material 316 不锈钢
Cleaning Process 标准清洁和包装 (SC-10)
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 1 Type 外螺纹 NPT
Connection 2 Size 1/4 in.
Connection 2 Type 内螺纹 NPT
Cracking Pressure 10 psi (0.69 bar, 0.069 MPa)
CV Maximum 0.35
O-Ring Material 碳氟 FKM
Room Temperature Pressure Rating 3000 PSIG @ 100 °F /206 BAR @ 37 °C
Surface Finish 标准
Testing 无可选测试
Fixed Pressure
联系人
安全的产品选择:
不锈钢 1 件式提升阀芯单向阀,固定压力,1/4 in. MNPT x 1/4 in. FNPT,10 psig (0.69 bar)
Part #: SS-4CP5-10
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Fixed Pressure
Specifications
SS-4CP5-10 — 不锈钢 1 件式提升阀芯单向阀,固定压力,1/4 in. MNPT x 1/4 in. FNPT,10 psig (0.69 bar)
Attribute Value
Body Material 316 不锈钢
Connection 1 Size 1/4 in.
Connection 2 Size 1/4 in.
CV Maximum 0.35
O-Ring Material 碳氟 FKM