零部件号:SS-QC6-B1-10M0
规格
安全的产品选择:
目录
Bulkhead Bodies
Features: Step-by-step identification procedure for threads and end connections.
Warning: System pressure must not exceed 250 psig (17.2 bar) at 70°F (20°C) when coupling and uncoupling this product. When uncoupling single-end shutoff quick-connects, system pressure on stem side will vent to atmosphere.
规格
SS-QC6-B1-10M0 — Stainless Steel Instrumentation Quick Connect Body, 0.5 Cv, 10 mm Swagelok Bulkhead Tube Fitting
| 属性 | 值 |
|---|---|
| Air Inclusion | 1 cm3 |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 10 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| CV Maximum | 0.5 - If coupled with a DESO stem, 0.9 - If coupled with a SESO stem |
| Lubricant | Dow Corning 111 |
| O-Ring Material | Fluorocarbon FKM |
| Pressure Rating Coupled at Max Temp | 250 PSIG @ 400 °F /17.2 BAR @ 204 °C |
| Pressure Rating Coupled at Room Temp | 1500 PSIG @ 70 °F /103 BAR @ 21 °C |
| Pressure Rating Uncoupled at Room Temp | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |
| Pressure/Temp Rating (Coupling and Uncoupling) | 250 PSIG @ 70 °F /17.2 BAR @ 21 °C |