Part #: SS-63TS16MM
Specifications
안전한 제품 선택
Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 16 mm Swagelok Tube Fitting
3-piece 2-way stainless steel ball valve with 16 mm Swagelok tube fittings, reinforced PTFE seats, lever handle. Rated 2200 PSIG @ 100°F for shutoff flow.
Log in or Register to view price
Catalogs
2-Way Straight Pattern
1/8 至 2 in. 和 6 至 25 mm 口径, 不锈钢、碳钢和黄铜和特种合金材料, 通-断 (2 通) 阀和切换 (3 通) 阀, 补偿阀座设计, 活动负载的、两件式阀杆填料
Features: Operating temperatures up to 400°F (204°C); Working pressures up to 2200 psig (151 bar); Stainless steel or carbon steel construction
Latch lock handle assembly to 4-bolt and 8-bolt 60 series ball valves
只适用于3通:检验执行轴上的涂料点位置; 它应该朝向 线管连接; 从执行器上去除四个安装支架螺丝; 将安装支架置于执行器上,转动它直到墙面安装翼片位 置远离执行器的前部; 重装四个安装支架螺丝并拧紧到 20到30 in.·lb (2.3 到 3.4 N·m).
Electric Actuator Installation
工具清单; 六角扳手: 1/8 in., 9/64 in., 5/32 in., 3/16 in., 5/16 in.; 开口延伸工具: 5/16 in., 3/8 in., 7/16 in., 9/16 in., 5/8 in., 3/4 in., 11/16 in., 15/16 in.; 扭矩扳手,可以达到 700 in.·lbs (79.1 N·m, 806 cm·kg)
Caution: Pneumatic actuator operation is sensitive to valve packing nut adjustment.
Abstract of Cleaning Procedure For Chlorine Series Valves.
60 Series Ball Valves, 4-Bolt, No Lube Instructions
This ball replacement kit must be used with the proper 60 series seal maintenance kit.
This stem replacement kit must be used with the proper60 series seal maintenance kit.
60 and 60X Series 4-Bolt Ball Valves Maintenance Instructions
60 Series Flange Seal Installation
Specifications
SS-63TS16MM — Stainless Steel 3-Piece 60 Series Ball Valve, Reinforced PTFE Seats, 16 mm Swagelok Tube Fitting
| Attribute | Value |
|---|---|
| Ball/Stem Material | Stainless Steel |
| Body Material | 316 Stainless Steel |
| Cleaning Process | Standard Cleaning and Packaging (SC-10) |
| Connection 1 Size | 16 mm |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Connection 2 Size | 16 mm |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Fitting |
| Fastener Material | 316 Stainless Steel |
| Flange Seal Material | Fluorocarbon FKM |
| Flow Pattern | 2-Way, Shutoff, Straight |
| Handle Color | Black |
| Handle Style | Lever |
| Low Emissions Certified | Yes |
| Room Temperature Pressure Rating | 2200 PSIG @ 100°F /151 BAR @ 37°C |