Part #: SS-18RS18MM
Specifications
Attribute Value
Body Material 316ステンレス鋼
Cleaning Process 標準のクリーニングおよびパッケージング(Swagelok SC-10仕様)
Connection 1 Size 18 mm
Connection 1 Type Swagelok® チューブ継手
Connection 2 Size 18 mm
Connection 2 Type Swagelok® チューブ継手
CV Maximum 1.8
Flow Pattern ストレート型(2方タイプ)
Handle Style アルミニウム製バー
Low Emissions Certified カタログ有り
Maximum Temperature, °F (°C) 600 (315)
Max Temperature Pressure Rating 600°F @ 3130 PSIG /315°C @ 215 BAR
Minimum Temperature, °F (°C) -65 (-53)
Orifice 0.375 in
Room Temperature Pressure Rating 5000 PSIG @ 100°F /344 BAR @ 37°C
Stem Tip Material 316ステンレス鋼
Stem Type 流量調節型
Straight Pattern, Regulating Stem
Contact
Safe Product Selection
Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 18 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Part #: SS-18RS18MM
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Specifications
SS-18RS18MM — Stainless Steel Integral Bonnet Needle Valve, 18 mm Swagelok Tube Fitting, Regulating Stem
Attribute Value
Connection 1 Size 18 mm
Connection 2 Size 18 mm
CV Maximum 1.8
Orifice 0.375 in