Part #: SS-8BHT-120
Specifications
Safe Product Selection
PTFE 衬里不锈钢编织软管总成,1/2 in. 世伟洛克不锈钢卡套管转换接头,有效长度 120 in. (3.0 m)
Log in or Register to view price
Catalogs
T Series PTFE Hose
内管材料有金属, PTFE, PFA, 乙烯树脂, 尼龙, 聚乙烯和橡胶; 公称软管尺寸 1/8 到 2 in.; 多种英制和公制端接; 可提供定制长度; 可选的外层, 标签和测试
温度从 20 至 204°C (70 至 400ºF); 工作压力可达 275 psig (18.9 bar); 尺寸为 1/8 in. 至 1/2 in.
Specifications
SS-8BHT-120 — PTFE 衬里不锈钢编织软管总成,1/2 in. 世伟洛克不锈钢卡套管转换接头,有效长度 120 in. (3.0 m)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Body Material | PTFE |
| Connection 1 Size | 1/2 in. |
| Connection 1 Type | Swagelok® Tube Adapter |
| Connection 2 Size | 1/2 in. |
| Connection 2 Type | Swagelok® Tube Adapter |
| Hose Length | 122.5 in. (3.1 m) |