Part #: SS-CHS6-25
Specifications
Attribute Value
Backup Ring Material PTFE
Body Material 316 不锈钢
Cleaning Process 标准清洁和包装 (SC-10)
Connection 1 Size 3/8 in.
Connection 1 Type 世伟洛克® 卡套管接头
Connection 2 Size 3/8 in.
Connection 2 Type 世伟洛克® 卡套管接头
Cracking Pressure 25 psi (1.8 bar, 0.18 MPa)
CV Maximum 1.8
O-Ring Material 碳氟 FKM
Room Temperature Pressure Rating 6000 PSIG @ 100 °F /413 BAR @ 37 °C
Surface Finish 标准
Testing 无可选测试
Fixed Pressure
Contact
Safe Product Selection
不锈钢提升阀芯 6000 psig (413 bar) 单向阀,3/8 in. 世伟洛克卡套管接头,25 psig (1.8 bar)
Part #: SS-CHS6-25
View Catalog
Add To Favorites
Catalogs
Fixed Pressure
Specifications
SS-CHS6-25 — 不锈钢提升阀芯 6000 psig (413 bar) 单向阀,3/8 in. 世伟洛克卡套管接头,25 psig (1.8 bar)
Attribute Value
Backup Ring Material PTFE
Body Material 316 不锈钢
Connection 1 Size 3/8 in.
Connection 2 Size 3/8 in.
CV Maximum 1.8
O-Ring Material 碳氟 FKM